Pulse Electronics Corporation BV038-5061.0
BV038-5061.0 picture photo
Mfg. Part Number
BV038-5061.0
Brief Description
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE
Datasheet Download
BV038-5061.0.pdf
Availability of BV038-5061.0
QUANTITY
BV038-5061.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of BV038-5061.0
Internal Part NumberEIS-BV038-5061.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,050
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)18V
Current - Output (Max)178mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Single
Center TapNo
Power - Max3.2 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension42.00mm L x 35.50mm W
Height - Seated (Max)28.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BV038-5061.0
Related LinksBV038-, BV038-5061.0 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
BV038-5061.0 Details Description
Related parts for BV038-5061.0
TRANSISTOR RF NPN 15V 50MA TO-92 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470K OHM 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 20V 1.2A TO-92 datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 81.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 18.9 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
1000 TB SP CL SQURE/HOLE datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf