Murata Electronics North America BWR-15/275-D5A-C
BWR-15/275-D5A-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-15/275-D5A-C
Brief Description
CONV DC/DC +/-15V +/-275MA DIP
Datasheet Download
BWR-15/275-D5A-C.pdf
Availability of BWR-15/275-D5A-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BWR-15/275-D5A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-15/275-D5A-C
Internal Part NumberEIS-BWR-15/275-D5A-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)4.7V
Voltage - Input (Max)7.25V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)275mA, 275mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-15/275-D5A-C
Related LinksBWR-15/2, BWR-15/275-D5A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-15/275-D5A-C Details Description
Related parts for BWR-15/275-D5A-C
IC 12-BIT 100KHZ SMPL A/D 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 32VAC/VDC 5 PK BOX datasheet.pdf
BLADE PHILLIPS SZ0 datasheet.pdf
CONN PLUG IN-LINE SLDR datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 900 MOHM datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG ORANGE 500' datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf