Murata Electronics North America BWR-15/575-D24A-C
BWR-15/575-D24A-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-15/575-D24A-C
Brief Description
CONV DC/DC +/-15V +/-575MA DIP
Datasheet Download
BWR-15/575-D24A-C.pdf
Availability of BWR-15/575-D24A-C
QUANTITY
BWR-15/575-D24A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-15/575-D24A-C
Internal Part NumberEIS-BWR-15/575-D24A-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMedium Power Industrial DC/DC Converters 5 ~ 60W
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)575mA, 575mA
Power (Watts) - Manufacture Series17W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Operating Temperature-
Efficiency84%
Power (Watts) - Max17W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-15/575-D24A-C
Related LinksBWR-15/5, BWR-15/575-D24A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-15/575-D24A-C Details Description
Related parts for BWR-15/575-D24A-C
DIODE ZENER 33V 300MW SOD523 datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT FEMALE 19POS PANEL MNT datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX9244 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
61430 W/100' 16-3 CORD 1447 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf