Murata Electronics North America BWR-5/900-D12A-C
BWR-5/900-D12A-C picture photo
Mfg. Part Number
BWR-5/900-D12A-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC +/-5V +/-900MA DIP
Datasheet Download
BWR-5/900-D12A-C.pdf
Availability of BWR-5/900-D12A-C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BWR-5/900-D12A-C Order Process
Ship out your order
Specifications of BWR-5/900-D12A-C
Internal Part NumberEIS-BWR-5/900-D12A-C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/Nov/2013
Standard Package16
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBWR
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)900mA, 900mA
Power (Watts) - Manufacture Series9W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max9W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BWR-5/900-D12A-C
Related LinksBWR-5/90, BWR-5/900-D12A-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
BWR-5/900-D12A-C Details Description
Related parts for BWR-5/900-D12A-C
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 59VC DO204AC datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
HI ROUTABLTY INTRNAL SATA CBL AS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
FEP WIRE RD 500' datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2.5MM datasheet.pdf