Artesyn Embedded Technologies BXA10-48D05J
BXA10-48D05J picture photo
Mfg. Part Number
BXA10-48D05J
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 10W
Datasheet Download
BXA10-48D05J.pdf
Availability of BXA10-48D05J
QUANTITY
BXA10-48D05J Order Process
Ship out your order
Specifications of BXA10-48D05J
Internal Part NumberEIS-BXA10-48D05J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXA10
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1A, 1A
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.42" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)
Operating Temperature-25°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXA10-48D05J
Related LinksBXA10-, BXA10-48D05J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXA10-48D05J Details Description
Related parts for BXA10-48D05J
IC DUAL 4INPUT MUX 3ST 16-SOIC datasheet.pdf
RES 13.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 1040 I/O 1704FCBGA datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 820K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWM CONTROLLER 28TQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 176.8382MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf