Artesyn Embedded Technologies BXA40-48T05-12-M
BXA40-48T05-12-M picture photo
Mfg. Part Number
BXA40-48T05-12-M
Brief Description
CONV DC/DC TRPL 5VOUT 40W METRIC
Datasheet Download
BXA40-48T05-12-M.pdf
Availability of BXA40-48T05-12-M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXA40-48T05-12-M Order Process
Ship out your order
Specifications of BXA40-48T05-12-M
Internal Part NumberEIS-BXA40-48T05-12-M
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXA40
Packaging-
TypeIsolated Module
Number of Outputs3
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 212V
Voltage - Output 3-12V
Current - Output (Max)6A, 400mA, 400mA
Power (Watts) - Manufacture Series40W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.20" L x 2.20" W x 0.50" H (55.9mm x 55.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max40W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXA40-48T05-12-M
Related LinksBXA40-48, BXA40-48T05-12-M Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXA40-48T05-12-M Details Description
Related parts for BXA40-48T05-12-M
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
SENSOR CURRENT MAGNETIC 5A DC datasheet.pdf
IC SWITCH HI SIDE DUAL 16PQFN datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC EQUALIZER REC 12.5GBPS 16TQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 51POS J/N SKT PUR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 250V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf