Artesyn Embedded Technologies BXB100-48S05FLTJ
BXB100-48S05FLTJ picture photo
Mfg. Part Number
BXB100-48S05FLTJ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 100W
Datasheet Download
BXB100-48S05FLTJ.pdf
Availability of BXB100-48S05FLTJ
QUANTITY
BXB100-48S05FLTJ Order Process
Ship out your order
Specifications of BXB100-48S05FLTJ
Internal Part NumberEIS-BXB100-48S05FLTJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXB100
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXB100-48S05FLTJ
Related LinksBXB100-4, BXB100-48S05FLTJ Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXB100-48S05FLTJ Details Description
Related parts for BXB100-48S05FLTJ
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TRANS PNP 250V 17A TO-3 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
PHOTODIODE 5MM 632NM LOCAP TO-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf