Artesyn Embedded Technologies BXB100-48S3V3FHT
BXB100-48S3V3FHT picture photo
Mfg. Part Number
BXB100-48S3V3FHT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 3.3VOUT 100W ACTIVEHI
Datasheet Download
BXB100-48S3V3FHT.pdf
Availability of BXB100-48S3V3FHT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXB100-48S3V3FHT Order Process
Ship out your order
Specifications of BXB100-48S3V3FHT
Internal Part NumberEIS-BXB100-48S3V3FHT
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXB100
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series66W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max66W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXB100-48S3V3FHT
Related LinksBXB100-4, BXB100-48S3V3FHT Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXB100-48S3V3FHT Details Description
Related parts for BXB100-48S3V3FHT
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 3V datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5V 12V 40W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 82K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PCB TRANS CONN, 0.079"" datasheet.pdf