Artesyn Embedded Technologies BXB75-48S3V3FLT
BXB75-48S3V3FLT picture photo
Mfg. Part Number
BXB75-48S3V3FLT
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 3.3V OUTPUT 50W
Datasheet Download
BXB75-48S3V3FLT.pdf
Availability of BXB75-48S3V3FLT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXB75-48S3V3FLT Order Process
Ship out your order
Specifications of BXB75-48S3V3FLT
Internal Part NumberEIS-BXB75-48S3V3FLT
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesBXB75
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency79%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXB75-48S3V3FLT
Related LinksBXB75-4, BXB75-48S3V3FLT Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
BXB75-48S3V3FLT Details Description
Related parts for BXB75-48S3V3FLT
CONN SPRING 68POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 32POS 2.54MM datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 48V datasheet.pdf
DIE, .041 HOLE DIA datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 400KA datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf