Bridgelux BXPX-27G0400-B-0300-SB
BXPX-27G0400-B-0300-SB picture photo
Mfg. Part Number
BXPX-27G0400-B-0300-SB
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED SM4 300LM WM WHT 2725K 2X2
Datasheet Download
BXPX-27G0400-B-0300-SB.pdf
Availability of BXPX-27G0400-B-0300-SB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXPX-27G0400-B-0300-SB Order Process
Ship out your order
Specifications of BXPX-27G0400-B-0300-SB
Internal Part NumberEIS-BXPX-27G0400-B-0300-SB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package250
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesSM4
Packaging-
TypeLED Module
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test-
Current - Test700mA
Temperature - Test-
Voltage - Forward (Vf) (Typ)-
Lumens/Watt @ Current - Test-
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)-
Viewing Angle-
Features-
Size / Dimension-
Height-
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXPX-27G0400-B-0300-SB
Related LinksBXPX-27G040, BXPX-27G0400-B-0300-SB Datasheet, Bridgelux Distributor
BXPX-27G0400-B-0300-SB Details Description
Related parts for BXPX-27G0400-B-0300-SB
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP MICA 270PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 24V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 0.50 JMPR LGT 229 datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
IC LED/PWR CONTROLLER 132VFQFPN datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 170POS datasheet.pdf