Bridgelux BXPX-30E0400-B-0300
BXPX-30E0400-B-0300 picture photo
Mfg. Part Number
BXPX-30E0400-B-0300
Brief Description
LED SM4 400LM WM WHT 3045K 2X2
Datasheet Download
BXPX-30E0400-B-0300.pdf
Availability of BXPX-30E0400-B-0300
QUANTITY
BXPX-30E0400-B-0300 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXPX-30E0400-B-0300
Internal Part NumberEIS-BXPX-30E0400-B-0300
Standard Package500
SeriesSM4
PackagingTape & Reel (TR)
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test400 lm (Typ)
Current - Test700mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)6.5V
Lumens/Watt @ Current - Test87 lm/W
Current - Max1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle165°
Features-
Size / Dimension5.00mm L x 5.00mm W
Height2.24mm
Light Emitting Surface (LES)4.50mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXPX-30E0400-B-0300
Related LinksBXPX-30E0, BXPX-30E0400-B-0300 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXPX-30E0400-B-0300 Details Description
Related parts for BXPX-30E0400-B-0300
DIODE MODULE 400V 80A ADD-A-PAK datasheet.pdf
FAN FINGER GUARD 60 X 60 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 12BIT R-R SC70-6 datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY 2MM 3.5" GREEN datasheet.pdf