Bridgelux BXRA-40E4500-H-00
BXRA-40E4500-H-00 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-40E4500-H-00
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED RS ARRAY WHITE 5400 LM
Datasheet Download
BXRA-40E4500-H-00.pdf
Availability of BXRA-40E4500-H-00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRA-40E4500-H-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-40E4500-H-00
Internal Part NumberEIS-BXRA-40E4500-H-00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesRS
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 7-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test5700 lm (Typ)
Current - Test2.1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)23.5V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
Current - Max2.8A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension45.60mm L x 50.80mm W
Height3.00mm
Light Emitting Surface (LES)-
Lens TypeDomed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-40E4500-H-00
Related LinksBXRA-40E, BXRA-40E4500-H-00 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-40E4500-H-00 Details Description
Related parts for BXRA-40E4500-H-00
BATTERY PACK NICAD 3.6V 700MAH datasheet.pdf
VARISTOR 61.2V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 906.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf