Bridgelux BXRA-50C1600-B-04
BXRA-50C1600-B-04 picture photo
Mfg. Part Number
BXRA-50C1600-B-04
Brief Description
LED ARRAY ES RECT 1600LM WHITE
Datasheet Download
BXRA-50C1600-B-04.pdf
Availability of BXRA-50C1600-B-04
QUANTITY
BXRA-50C1600-B-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRA-50C1600-B-04
Internal Part NumberEIS-BXRA-50C1600-B-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package200
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesES
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRectangle
Flux @ Current/Temperature - Test1920 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)29.6V
Lumens/Watt @ Current - Test130 lm/W
Current - Max750mA
Features-
Size / Dimension22.80mm L x 25.80mm W
Height3.00mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRA-50C1600-B-04
Related LinksBXRA-50C, BXRA-50C1600-B-04 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRA-50C1600-B-04 Details Description
Related parts for BXRA-50C1600-B-04
RES SMD 47 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SCSI .085" MALE PCB 36POS datasheet.pdf
BIT SQUARE SZ2 1.97" datasheet.pdf
GDT 470V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 287 OHM 1% 5W datasheet.pdf
RES 1.47 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf