Bridgelux BXRC-25E4000-F-04
BXRC-25E4000-F-04 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-25E4000-F-04
Brief Description
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRC-25E4000-F-04.pdf
Availability of BXRC-25E4000-F-04
QUANTITY
BXRC-25E4000-F-04 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-25E4000-F-04
Internal Part NumberEIS-BXRC-25E4000-F-04
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 18.stpVero™ 18.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Food Bread & Bakery Vero 18
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2500K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test2340 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)27.9V
Lumens/Watt @ Current - Test80 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)18.40mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-25E4000-F-04
Related LinksBXRC-25E, BXRC-25E4000-F-04 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-25E4000-F-04 Details Description
Related parts for BXRC-25E4000-F-04
CONN HEADER 44POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS 2MM GOLD datasheet.pdf
IC 6 PWR SUPPLY MONITOR 20TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
B-339-10 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DPST MINIATURE ROCKER SW datasheet.pdf
CAP FILM 400VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf