Bridgelux BXRC-27E2000-C-23
BXRC-27E2000-C-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-27E2000-C-23
Brief Description
LED ARRAY 2000LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRC-27E2000-C-23.pdf
Availability of BXRC-27E2000-C-23
QUANTITY
BXRC-27E2000-C-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-27E2000-C-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-27E2000-C-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 13.stpVero™ 13.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 13 Array
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test1818 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.3V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)13.20mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-27E2000-C-23
Related LinksBXRC-27E, BXRC-27E2000-C-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-27E2000-C-23 Details Description
Related parts for BXRC-27E2000-C-23
IC REG CTRLR PWM CM/VM 20-PLCC datasheet.pdf
CONN HEADR 24POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ADJ LP 8-DFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 1.2V 60A 72W datasheet.pdf
CAP ALUM 1300UF 450V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller PWM Dimming 16-HTSSOP datasheet.pdf
MINI LATCH HSG 0.100" DUAL ROW datasheet.pdf