Bridgelux BXRC-30H1000-B-23
BXRC-30H1000-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-30H1000-B-23
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRC-30H1000-B-23.pdf
Availability of BXRC-30H1000-B-23
QUANTITY
BXRC-30H1000-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-30H1000-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-30H1000-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Series™ Ultra Vero® 10
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test669 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.8V
Lumens/Watt @ Current - Test74 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)97 (Typ)
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension20.00mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-30H1000-B-23
Related LinksBXRC-30H, BXRC-30H1000-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-30H1000-B-23 Details Description
Related parts for BXRC-30H1000-B-23
CONN HEADER .100 DUAL STR 20POS datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 1-1/2" datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
Connector Header 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug for Male Contacts 15 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
LED 2MM PRISM G SMP STR HYS LENS datasheet.pdf
RES 430 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SLDSW 10A 1.0M NONE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf