Bridgelux BXRC-35A1001-B-23
BXRC-35A1001-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-35A1001-B-23
Brief Description
LED VERO10 3500K 1KLM 90CRI WW
Datasheet Download
BXRC-35A1001-B-23.pdf
Availability of BXRC-35A1001-B-23
QUANTITY
BXRC-35A1001-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-35A1001-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-35A1001-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Series™ Class A Vero® 10
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test807 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.5V
Lumens/Watt @ Current - Test90 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)93
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension20.00mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-35A1001-B-23
Related LinksBXRC-35A, BXRC-35A1001-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-35A1001-B-23 Details Description
Related parts for BXRC-35A1001-B-23
Connector Receptacle 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN MINI-SAS R/A CAGE datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS 5MM datasheet.pdf
Crystal 29.4912MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 11 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 150 MOHM TH datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.6A 178 MOHM datasheet.pdf