Bridgelux BXRC-40A1001-B-23
BXRC-40A1001-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40A1001-B-23
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 1000LM NEU WHITE COB
Datasheet Download
BXRC-40A1001-B-23.pdf
Availability of BXRC-40A1001-B-23
QUANTITY
BXRC-40A1001-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40A1001-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-40A1001-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesDécor Series™ Class A Vero® 10
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test861 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.5V
Lumens/Watt @ Current - Test96 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension20.00mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40A1001-B-23
Related LinksBXRC-40A, BXRC-40A1001-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40A1001-B-23 Details Description
Related parts for BXRC-40A1001-B-23
JUMPER-H1503TR/A3049R/H1503TR 3" datasheet.pdf
IC BUFF/DVR HEX NON-INV 14SO datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf