Bridgelux BXRC-40E1000-B-03
BXRC-40E1000-B-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40E1000-B-03
Brief Description
LED MODULE COB VERO WHT
Datasheet Download
BXRC-40E1000-B-03.pdf
Availability of BXRC-40E1000-B-03
QUANTITY
BXRC-40E1000-B-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40E1000-B-03
Internal Part NumberEIS-BXRC-40E1000-B-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 10.stpVero™ 10.igs
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 10 Array
Packaging-
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test1180 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test126 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension20.00mm L x 20.00mm W
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40E1000-B-03
Related LinksBXRC-40E, BXRC-40E1000-B-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40E1000-B-03 Details Description
Related parts for BXRC-40E1000-B-03
RES SMD 1.07K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-323 datasheet.pdf
CABLE ASSY MDR 26POS M-M 3.0M datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 32POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 84POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.19A 147 MOHM SMD datasheet.pdf