Bridgelux BXRC-40E2000-C-Z3
BXRC-40E2000-C-Z3 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40E2000-C-Z3
Brief Description
LED ARRAY 2000LM NEUTRAL WHITE
Datasheet Download
BXRC-40E2000-C-Z3.pdf
Availability of BXRC-40E2000-C-Z3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BXRC-40E2000-C-Z3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40E2000-C-Z3
Internal Part NumberEIS-BXRC-40E2000-C-Z3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 13.stpVero™ 13.igs
Standard Package20
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 13 Array
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Neutral
CCT (K)4000K 2-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test1822 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.5V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension36.20mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)13.20mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40E2000-C-Z3
Related LinksBXRC-40E, BXRC-40E2000-C-Z3 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40E2000-C-Z3 Details Description
Related parts for BXRC-40E2000-C-Z3
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 60FBGA datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 3KHZ 27MM datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A TO-92 datasheet.pdf
FUSE 100A 150V NON STD FAST datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
14AWG 41/30 4C UNSHLD 100' datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 24VDC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 33.333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf