Bridgelux BXRC-40G1000-B-23
BXRC-40G1000-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40G1000-B-23
Brief Description
LED ARRAY 1000LM NEU WHITE COB
Datasheet Download
BXRC-40G1000-B-23.pdf
Availability of BXRC-40G1000-B-23
QUANTITY
BXRC-40G1000-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40G1000-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRC-40G1000-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package40
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 10 Array
PackagingTray
Wavelength-
ConfigurationStarboard
Flux @ Current/Temperature - Test948 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.7V
Lumens/Watt @ Current - Test105 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
FeaturesWith Connector
Size / Dimension20.00mm Diameter
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40G1000-B-23
Related LinksBXRC-40G, BXRC-40G1000-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40G1000-B-23 Details Description
Related parts for BXRC-40G1000-B-23
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 900MA 980 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 5A TO277A datasheet.pdf
IC FPGA 372 I/O 1780FBGA datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 2" 590NM YLW datasheet.pdf
NB HMI 7 TFT WVGA 2XSERIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.100 T/H datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf