Bridgelux BXRC-40G10K0-L-03
BXRC-40G10K0-L-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRC-40G10K0-L-03
Brief Description
LED MODULE COB VERO WHT
Datasheet Download
BXRC-40G10K0-L-03.pdf
Availability of BXRC-40G10K0-L-03
QUANTITY
BXRC-40G10K0-L-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRC-40G10K0-L-03
Internal Part NumberEIS-BXRC-40G10K0-L-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVero™ Thermal Management
Vero™ Handling and Assembly
Vero™ Electrical Drive Considerations
Vero™ Optical Considerations
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductVERO Series
3D ModelVero™ 29.stpVero™ 29.igs
Standard Package10
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesVero® 29 Array
PackagingTray
Wavelength-
ConfigurationRound
Flux @ Current/Temperature - Test9060 lm (Typ)
Current - Test2.1A
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)38.6V
Lumens/Watt @ Current - Test112 lm/W
Current - Max3.15A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension-
Height1.90mm
Light Emitting Surface (LES)29.20mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRC-40G10K0-L-03
Related LinksBXRC-40G, BXRC-40G10K0-L-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRC-40G10K0-L-03 Details Description
Related parts for BXRC-40G10K0-L-03
CONN HEADER 46POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
SWITCH KVM 8 PORT 1U RACK MT PS2 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC USB POWER MANAGER 28-QFN datasheet.pdf
MS2,107,10,10,12,12,11,RT,W8 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
18000UF 10V 22X35 datasheet.pdf