Bridgelux BXRE-27E0400-A-23
BXRE-27E0400-A-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-27E0400-A-23
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 400LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-27E0400-A-23.pdf
Availability of BXRE-27E0400-A-23
QUANTITY
BXRE-27E0400-A-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-27E0400-A-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-27E0400-A-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV6.stpV6.igs
Standard Package600
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)2700K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test331 lm (Typ)
Current - Test175mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)17.6V
Lumens/Watt @ Current - Test107 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)6.10mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-27E0400-A-23
Related LinksBXRE-27E, BXRE-27E0400-A-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-27E0400-A-23 Details Description
Related parts for BXRE-27E0400-A-23
FIXED IND 9.1UH 288MA 1.44 OHM datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V C0H 0603 datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 30MA 1005 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 453 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf