Bridgelux BXRE-27E1000-B-03
BXRE-27E1000-B-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-27E1000-B-03
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRE-27E1000-B-03.pdf
Availability of BXRE-27E1000-B-03
QUANTITY
BXRE-27E1000-B-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-27E1000-B-03
Internal Part NumberEIS-BXRE-27E1000-B-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductChip-on-Board (COB) LED Array V Series
Standard Package840
SeriesV Series™
Packaging-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test82 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test82 lm/W
Current - Max700mA
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-27E1000-B-03
Related LinksBXRE-27E, BXRE-27E1000-B-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-27E1000-B-03 Details Description
Related parts for BXRE-27E1000-B-03
IDC CABLE- AKN34A/ AE34M / APK34 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 350V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW VMT3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf