Bridgelux BXRE-27E1000-B-23
BXRE-27E1000-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-27E1000-B-23
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-27E1000-B-23.pdf
Availability of BXRE-27E1000-B-23
QUANTITY
BXRE-27E1000-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-27E1000-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-27E1000-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV10.stpV10.igs
Standard Package600
SeriesV Series™
PackagingTray
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1022 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.7V
Lumens/Watt @ Current - Test114 lm/W
Current - Max700mA
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-27E1000-B-23
Related LinksBXRE-27E, BXRE-27E1000-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-27E1000-B-23 Details Description
Related parts for BXRE-27E1000-B-23
CAP CER 3300PF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8-SOIC datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 1PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
VI-RAM RIPPLE ATTENUATOR MODULE datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
33000UF 40V 40X100MM 105C 5000H datasheet.pdf