Bridgelux BXRE-30E0800-A-03
BXRE-30E0800-A-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E0800-A-03
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 800LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRE-30E0800-A-03.pdf
Availability of BXRE-30E0800-A-03
QUANTITY
BXRE-30E0800-A-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E0800-A-03
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E0800-A-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductChip-on-Board (COB) LED Array V Series
Standard Package600
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test730 lm (Typ)
Current - Test175mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)35.6V
Lumens/Watt @ Current - Test117 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.10mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E0800-A-03
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E0800-A-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E0800-A-03 Details Description
Related parts for BXRE-30E0800-A-03
RES 12 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 10V 14MM CUSTOM datasheet.pdf
IC AMP LNA MMIC GAAS SMD 6-UTP datasheet.pdf
TRIMMER 47K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 50W datasheet.pdf