Bridgelux BXRE-30E0800-A-23
BXRE-30E0800-A-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E0800-A-23
Brief Description
LED ARRAY 800LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-30E0800-A-23.pdf
Availability of BXRE-30E0800-A-23
QUANTITY
BXRE-30E0800-A-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E0800-A-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E0800-A-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV8.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test703 lm (Typ)
Current - Test175mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)34.6V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
Current - Max350mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.10mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E0800-A-23
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E0800-A-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E0800-A-23 Details Description
Related parts for BXRE-30E0800-A-23
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-DHVQFN datasheet.pdf
CAP CER 12PF 150V 0606 datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 380MA 1.55 OHM datasheet.pdf
SENSOR 0-30 PSI DIFFERENTIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 35V 120A 2TOWER datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED DOUBLE GREEN/GREEN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf