Bridgelux BXRE-30E1000-B-03
BXRE-30E1000-B-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E1000-B-03
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRE-30E1000-B-03.pdf
Availability of BXRE-30E1000-B-03
QUANTITY
BXRE-30E1000-B-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E1000-B-03
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E1000-B-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductChip-on-Board (COB) LED Array V Series
Standard Package840
SeriesV Series™
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1100 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test118 lm/W
Current - Max700mA
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E1000-B-03
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E1000-B-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E1000-B-03 Details Description
Related parts for BXRE-30E1000-B-03
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 20V 2917 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A IN LINE datasheet.pdf
RES 374 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
09 SIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
BUS LINE FBC PA M12 M 1M datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PIN datasheet.pdf