Bridgelux BXRE-30E1000-B-23
BXRE-30E1000-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E1000-B-23
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-30E1000-B-23.pdf
Availability of BXRE-30E1000-B-23
QUANTITY
BXRE-30E1000-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E1000-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E1000-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV10.stpV10.igs
Standard Package600
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1075 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)25.7V
Lumens/Watt @ Current - Test120 lm/W
Current - Max700mA
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E1000-B-23
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E1000-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E1000-B-23 Details Description
Related parts for BXRE-30E1000-B-23
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR THS4226 datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.75UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
AC 4C 4#16S SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM DFF RND .100" datasheet.pdf