Bridgelux BXRE-30E4000-F-23
BXRE-30E4000-F-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30E4000-F-23
Brief Description
LED ARRAY 4000LM WARM WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-30E4000-F-23.pdf
Availability of BXRE-30E4000-F-23
QUANTITY
BXRE-30E4000-F-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30E4000-F-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-30E4000-F-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV18.stpV18.igs
Standard Package600
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test3662 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)28.6V
Lumens/Watt @ Current - Test122 lm/W
Current - Max2.1A
Features-
Size / Dimension21.00mm L x 21.00mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)18.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30E4000-F-23
Related LinksBXRE-30E, BXRE-30E4000-F-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30E4000-F-23 Details Description
Related parts for BXRE-30E4000-F-23
PANEL SIDE 56X32X0.8" BLACK 1/PR datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.5X3MM 8.07" datasheet.pdf
CARDEDGE 36POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES SMD 8.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 110MA 6.4 OHM TH datasheet.pdf
V23092-S1060-A201 datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf