Bridgelux BXRE-30G1000-B-03
BXRE-30G1000-B-03 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-30G1000-B-03
Brief Description
LED ARRAY 1000LM WARM WHITE
Datasheet Download
BXRE-30G1000-B-03.pdf
Availability of BXRE-30G1000-B-03
QUANTITY
BXRE-30G1000-B-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-30G1000-B-03
Internal Part NumberEIS-BXRE-30G1000-B-03
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductChip-on-Board (COB) LED Array V Series
Standard Package840
SeriesV Series™
Packaging-
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test945 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)26.7V
Lumens/Watt @ Current - Test101 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)9.90mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-30G1000-B-03
Related LinksBXRE-30G, BXRE-30G1000-B-03 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-30G1000-B-03 Details Description
Related parts for BXRE-30G1000-B-03
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 22POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.2A 21.8 MOHM datasheet.pdf
DIGITAL INPUT MODULE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf