Bridgelux BXRE-35E0800-B-23
BXRE-35E0800-B-23 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-35E0800-B-23
Brief Description
LED V8 3500K 800LM 80CRI WW
Datasheet Download
BXRE-35E0800-B-23.pdf
Availability of BXRE-35E0800-B-23
QUANTITY
BXRE-35E0800-B-23 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-35E0800-B-23
Internal Part NumberEIS-BXRE-35E0800-B-23
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Standard Package60
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Warm
CCT (K)3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test719 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)17.4V
Lumens/Watt @ Current - Test118 lm/W
Current - Max700mA
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)8.10mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-35E0800-B-23
Related LinksBXRE-35E, BXRE-35E0800-B-23 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-35E0800-B-23 Details Description
Related parts for BXRE-35E0800-B-23
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 25V 0.14A SC70-6 datasheet.pdf
VARISTOR 420V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
OSC XO 11.0592MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
VARISTOR 108V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
METRAL HDR 4MX4R PF datasheet.pdf
RES 800 OHM 12W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf