Bridgelux BXRE-50E0400-B-24
BXRE-50E0400-B-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E0400-B-24
Manufacturer
Product Category
LED Lighting - COBs, Engines, Modules
Brief Description
LED ARRAY 400LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E0400-B-24.pdf
Availability of BXRE-50E0400-B-24
QUANTITY
BXRE-50E0400-B-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E0400-B-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E0400-B-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV6.stpV6.igs
Standard Package600
Category Optoelectronics
FamilyLED Lighting - COBs, Engines, Modules
SeriesV Series™
PackagingTray
TypeChip On Board (COB)
ColorWhite, Cool
CCT (K)5000K 4-Step MacAdam Ellipse
Wavelength-
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test357 lm (Typ)
Current - Test350mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)8.8V
Lumens/Watt @ Current - Test116 lm/W
Current - Max700mA
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension12.50mm L x 12.50mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)6.10mm Diameter
Lens TypeFlat
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E0400-B-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E0400-B-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E0400-B-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E0400-B-24
RES 2.43K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
LED WHITE DIFF 0704 R/A SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A SYNC 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 311.04MHZ 6-CLCC datasheet.pdf