Bridgelux BXRE-50E2000-C-24
BXRE-50E2000-C-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E2000-C-24
Brief Description
LED ARRAY 2000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E2000-C-24.pdf
Availability of BXRE-50E2000-C-24
QUANTITY
BXRE-50E2000-C-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E2000-C-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E2000-C-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV13.igsV13.stp
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test1936 lm (Typ)
Current - Test500mA
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)31.3V
Lumens/Watt @ Current - Test124 lm/W
Current - Max1.05A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension15.80mm L x 15.80mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)13.40mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E2000-C-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E2000-C-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E2000-C-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E2000-C-24
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMA datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 30POS THRUHL datasheet.pdf
MODEM SOCKET EV-DO 800/1900 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 21 PIN 36" RBW A174 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf