Bridgelux BXRE-50E4000-F-24
BXRE-50E4000-F-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50E4000-F-24
Brief Description
LED ARRAY 4000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50E4000-F-24.pdf
Availability of BXRE-50E4000-F-24
QUANTITY
BXRE-50E4000-F-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50E4000-F-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50E4000-F-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV18.stpV18.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test3696 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)28.6V
Lumens/Watt @ Current - Test123 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)80
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension21.00mm L x 21.00mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)18.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50E4000-F-24
Related LinksBXRE-50E, BXRE-50E4000-F-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50E4000-F-24 Details Description
Related parts for BXRE-50E4000-F-24
IDC CABLE - MKR40K/MC40G/MPR40K datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR NO LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.226 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 35K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 20 GA datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf