Bridgelux BXRE-50G4000-F-24
BXRE-50G4000-F-24 picture photo
Mfg. Part Number
BXRE-50G4000-F-24
Brief Description
LED ARRAY 4000LM COOL WHITE COB
Datasheet Download
BXRE-50G4000-F-24.pdf
Availability of BXRE-50G4000-F-24
QUANTITY
BXRE-50G4000-F-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of BXRE-50G4000-F-24
Internal Part NumberEIS-BXRE-50G4000-F-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
3D ModelV18.stpV18.igs
ConfigurationSquare
Flux @ Current/Temperature - Test3419 lm (Typ)
Current - Test1.05A
Temperature - Test85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ)28.6V
Lumens/Watt @ Current - Test114 lm/W
Current - Max2.1A
CRI (Color Rendering Index)90
Viewing Angle120°
Features-
Size / Dimension21.00mm L x 21.00mm W
Height1.70mm
Light Emitting Surface (LES)18.60mm Diameter
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BXRE-50G4000-F-24
Related LinksBXRE-50G, BXRE-50G4000-F-24 Datasheet, Bridgelux Distributor
BXRE-50G4000-F-24 Details Description
Related parts for BXRE-50G4000-F-24
CONN PIN 22-26AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 550MA 400 MOHM datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONNECTOR PLUG BLU 28-26AWG LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 1KV X7R 0805 datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164/68 /K53 10% datasheet.pdf