Vishay Semiconductor/Diodes Division BY229B-200HE3/81
BY229B-200HE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
BY229B-200HE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 200V 8A TO263AB
Datasheet Download
BY229B-200HE3/81.pdf
Availability of BY229B-200HE3/81
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY229B-200HE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY229B-200HE3/81
Internal Part NumberEIS-BY229B-200HE3/81
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-031-2012-Rev-0 17/Dec/2012
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)200V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 200V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY229B-200HE3/81
Related LinksBY229B-2, BY229B-200HE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY229B-200HE3/81 Details Description
Related parts for BY229B-200HE3/81
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
PNEUM ACTUATR 22MM RND PSHBN BLK datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.46 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
Connector HDMI 19 Position datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 32VFQFN datasheet.pdf
RAM SUB ASSY datasheet.pdf
CONN RECPT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf