Vishay Semiconductor/Diodes Division BY229B-400-E3/45
BY229B-400-E3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BY229B-400-E3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 400V 8A TO263AB
Datasheet Download
BY229B-400-E3/45.pdf
Availability of BY229B-400-E3/45
QUANTITY
BY229B-400-E3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY229B-400-E3/45
Internal Part NumberEIS-BY229B-400-E3/45
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 400V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY229B-400-E3/45
Related LinksBY229B-4, BY229B-400-E3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY229B-400-E3/45 Details Description
Related parts for BY229B-400-E3/45
JUMPER-H2728TR/C2065G/X 2" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 28-SOIC datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DSP/SRL 24TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SF4B 8CORE BOTTOM CAP CABLE 0.5M datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 195MA 2.5 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf