Vishay Semiconductor/Diodes Division BY229B-800HE3/45
BY229B-800HE3/45 picture photo
Mfg. Part Number
BY229B-800HE3/45
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 8A TO263AB
Datasheet Download
BY229B-800HE3/45.pdf
Availability of BY229B-800HE3/45
QUANTITY
BY229B-800HE3/45 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY229B-800HE3/45
Internal Part NumberEIS-BY229B-800HE3/45
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.85V @ 20A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)145ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Operating Temperature - Junction-40°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY229B-800HE3/45
Related LinksBY229B-8, BY229B-800HE3/45 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY229B-800HE3/45 Details Description
Related parts for BY229B-800HE3/45
RES ARRAY 4 RES 1.1K OHM 0804 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.15A 6XDFN datasheet.pdf