NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BY329X-1500,127
BY329X-1500,127 picture photo
Mfg. Part Number
BY329X-1500,127
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 6A TO220F
Datasheet Download
BY329X-1500,127.pdf
Availability of BY329X-1500,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY329X-1500,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY329X-1500,127
Internal Part NumberEIS-BY329X-1500,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)6A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.45V @ 6.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)230ns
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY329X-1500,127
BY329X-1500,127 Details Description
Related parts for BY329X-1500,127
CONN EDGECARD 110PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 1A 250VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 603VC DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
381 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
HDM 5EAPR110F155F K datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
15000UF 50V 35X105 85C ST datasheet.pdf