NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BY359X-1500,127
BY359X-1500,127 picture photo
Mfg. Part Number
BY359X-1500,127
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1.5KV 10A TO220F
Datasheet Download
BY359X-1500,127.pdf
Availability of BY359X-1500,127
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY359X-1500,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY359X-1500,127
Internal Part NumberEIS-BY359X-1500,127
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)10A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 20A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)600ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1300V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY359X-1500,127
BY359X-1500,127 Details Description
Related parts for BY359X-1500,127
CAP TANT 0.47UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.070 T/H TIN datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
RES 39 OHM 70W 5% TO247 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS INLINE PIN datasheet.pdf