Vishay Semiconductor/Diodes Division BY500-600-E3/54
BY500-600-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BY500-600-E3/54
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 5A DO201AD
Datasheet Download
BY500-600-E3/54.pdf
Availability of BY500-600-E3/54
QUANTITY
BY500-600-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY500-600-E3/54
Internal Part NumberEIS-BY500-600-E3/54
Standard Package1,400
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY500-600-E3/54
Related LinksBY500-6, BY500-600-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY500-600-E3/54 Details Description
Related parts for BY500-600-E3/54
IC OPAMP DIFF 150KHZ 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
GDT 1500V 500V THROUGH HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 5.4A 1206-8 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/1.8V 8TMLF datasheet.pdf
KIT UART APPLICATION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf