Vishay Semiconductor/Diodes Division BY500-800-E3/54
BY500-800-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
BY500-800-E3/54
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 5A DO201AD
Datasheet Download
BY500-800-E3/54.pdf
Availability of BY500-800-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
BY500-800-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY500-800-E3/54
Internal Part NumberEIS-BY500-800-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLDD-017-2013-Rev-0 09/Dec/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY500-800-E3/54
Related LinksBY500-8, BY500-800-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY500-800-E3/54 Details Description
Related parts for BY500-800-E3/54
IDC CABLE - CSC10S/AE10M/CCE10S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FLACHSTECKER9,5X1,2 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 350MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf