Vishay Semiconductor/Diodes Division BY500-800-E3/73
BY500-800-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
BY500-800-E3/73
Brief Description
DIODE GEN PURP 800V 5A DO201AD
Datasheet Download
BY500-800-E3/73.pdf
Availability of BY500-800-E3/73
QUANTITY
BY500-800-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of BY500-800-E3/73
Internal Part NumberEIS-BY500-800-E3/73
Standard Package1,000
Series-
PackagingTape & Box (TB)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.35V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 800V
Capacitance @ Vr, F28pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device PackageDO-201AD
Operating Temperature - Junction125°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BY500-800-E3/73
Related LinksBY500-8, BY500-800-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BY500-800-E3/73 Details Description
Related parts for BY500-800-E3/73
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.18V/ADJ 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.43UF RADIAL datasheet.pdf