NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYC8B-600PJ
BYC8B-600PJ picture photo
Mfg. Part Number
BYC8B-600PJ
Brief Description
DIODE HYPER FAST 600V 8A D2PAK
Datasheet Download
BYC8B-600PJ.pdf
Availability of BYC8B-600PJ
QUANTITY
BYC8B-600PJ Order Process
Ship out your order
Specifications of BYC8B-600PJ
Internal Part NumberEIS-BYC8B-600PJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSABER Power Diodes and Rectifiers Solution
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If3.4V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)18ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYC8B-600PJ
BYC8B-600PJ Details Description
Related parts for BYC8B-600PJ
RES SMD 63.4K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RING TONG STR 12-10AWG #10 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
LED LUXEON SMD datasheet.pdf
SMT HOLDER FOR 9-10MM CELLS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
TERMINAL QUICK CONNECT datasheet.pdf
MODULE DIODE 500A SMAGN-A-PAK datasheet.pdf
OSC MEMS 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf