NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. BYC8X-600P,127
BYC8X-600P,127 picture photo
Mfg. Part Number
BYC8X-600P,127
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220F
Datasheet Download
BYC8X-600P,127.pdf
Availability of BYC8X-600P,127
QUANTITY
BYC8X-600P,127 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYC8X-600P,127
Internal Part NumberEIS-BYC8X-600P,127
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSABER Power Diodes and Rectifiers Solution
PCN OtherJoint Venture Company 09/Aug/2015
Joint Venture Revision 07/Aug/2015
Standard Package50
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)8A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.9V @ 8A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)18ns
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2 Full Pack, Isolated Tab
Supplier Device PackageTO-220F
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYC8X-600P,127
BYC8X-600P,127 Details Description
Related parts for BYC8X-600P,127
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 10A ITO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 69MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
NTC 2000 OHMS 5% 1206 datasheet.pdf