Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10J-M3/TR
BYG10J-M3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYG10J-M3/TR
Brief Description
DIODE AVALANCHE 600V 1.5A
Datasheet Download
BYG10J-M3/TR.pdf
Availability of BYG10J-M3/TR
QUANTITY
BYG10J-M3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10J-M3/TR
Internal Part NumberEIS-BYG10J-M3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 600V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10J-M3/TR
Related LinksBYG10J, BYG10J-M3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10J-M3/TR Details Description
Related parts for BYG10J-M3/TR
CONN HEADER R/A .100 16POS 15AU datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 32BIT 96LFBGA datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .219" .078"L datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
RES 56 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 8 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
ADC 12BIT 8CH 500KSPS 16-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf