Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10K-E3/TR3
BYG10K-E3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYG10K-E3/TR3
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A
Datasheet Download
BYG10K-E3/TR3.pdf
Availability of BYG10K-E3/TR3
QUANTITY
BYG10K-E3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10K-E3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYG10K-E3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10K-E3/TR3
Related LinksBYG10K, BYG10K-E3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10K-E3/TR3 Details Description
Related parts for BYG10K-E3/TR3
CAP TANT 10UF 16V 20% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 7/16 5V 12" datasheet.pdf
GDT 300V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
ANT MESH 7DBI 2.4GHZ N MALE datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.9A 145 MOHM datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/16"-1000' BLACK datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 40PIN CRIMP datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
BRIDGE TERM BLOCK datasheet.pdf
BRACKET STACKER JAW datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf