Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10KHE3/TR
BYG10KHE3/TR picture photo
Mfg. Part Number
BYG10KHE3/TR
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A
Datasheet Download
BYG10KHE3/TR.pdf
Availability of BYG10KHE3/TR
QUANTITY
BYG10KHE3/TR Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10KHE3/TR
Internal Part NumberEIS-BYG10KHE3/TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,800
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10KHE3/TR
Related LinksBYG10K, BYG10KHE3/TR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10KHE3/TR Details Description
Related parts for BYG10KHE3/TR
MOSFET N-CH 30V 48A TO-220 datasheet.pdf
LED 3MM BI-LEVEL RED RA PCB datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 21POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 11A SO8FL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 82W datasheet.pdf