Vishay Semiconductor/Diodes Division BYG10KHE3/TR3
BYG10KHE3/TR3 picture photo
Mfg. Part Number
BYG10KHE3/TR3
Brief Description
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A
Datasheet Download
BYG10KHE3/TR3.pdf
Availability of BYG10KHE3/TR3
QUANTITY
BYG10KHE3/TR3 Order Process
Ship out your order
Specifications of BYG10KHE3/TR3
Internal Part NumberEIS-BYG10KHE3/TR3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Diode TypeAvalanche
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)800V
Current - Average Rectified (Io)1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.15V @ 1.5A
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)4µs
Current - Reverse Leakage @ Vr1µA @ 800V
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BYG10KHE3/TR3
Related LinksBYG10K, BYG10KHE3/TR3 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
BYG10KHE3/TR3 Details Description
Related parts for BYG10KHE3/TR3
CONN EDGECARD 80POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 10POS GRAY datasheet.pdf
CAP CER 10PF 6KV U2M RADIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 6SOT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf